School

Project guide is published!

Turkish and English versions of the booklets prepared within the scope of the STEM Stands Together project, which has received three international awards, have been prepared by Prof. Dr. Selçuk Yusuf Arslan. The booklet will be used as a guide as well as providing sample learning scenarios for teachers who want to implement the project.

Within the scope of the project supported by Education Resilience in Europe, a total of 6 teacher trainings were organised in Ankara, Eskişehir, Uşak, İzmir and Aydın. A total of 101 teachers participated in these trainings and started to implement the project in their schools. After the completion of the workshops and the booklet, the dissemination of the project has started.

Booklet in Turkish: Download
Booklet in English: Download

 

Dr. Selçuk Yusuf Arslan tarafından yürütülen üç uluslararası ödüle layık görülen STEM Stands Together projesi kapsamında hazırlanan kitapçıkların Türkçe ve İngilizce versiyonları hazırlandı. Kitapçık, projeyi uygulamak isteyen öğretmenler için örnek öğrenme senaryoları sunmanın yanı sıra bir rehber olarak da kullanılacaktır.

Education Resilience in Europe kapsamında desteklenen proje kapsamında Ankara, Eskişehir, Uşak, İzmir ve Aydın şehirlerinde toplam 6 öğretmen eğitimi gerçekleştirilmiştir. Bu eğitimlere toplam 101 öğretmen katılım göstermiş ve projeyi okullarında uygulamaya başlamıştır. Atölyeler ve kitapçığın tamamlanmasının ardından projenin yaygınlaştırma çalışmaları da başlamıştır.

Kitapçık Türkçe: İndir
Kitapçık İngilizce: İndir

Related posts

Visit to our school from our deputy minister

Moderator

Pohar Vedy Science Cup

Moderator

Short Term Internship Mobility

Moderator