Personal

Winner of ETF Innovative Teaching & Learning Award

More than 800 applications were received to the competition organized by the ETF (European Training Foundation) to reward innovative practices around the world. 410 of these applications were made by Turkish teachers. Two teachers from Turkey took part among the 10 finals determined by the jury.

Ankara Altındağ Atatürk Vocational and Technical Anatolian High School teacher Dr. Selçuk Yusuf ARSLAN and Sivas Vocational and Technical Anatolian High School teacher Adem KAPLAN successfully represented our country at the event held in Turin, Italy.

Finalist teachers came together at the ETF Innovative Learning Event held in Turin, Italy on 28-29 November 2022. They presented their innovative applications to the international jury. In addition to the jury evaluation, a public vote was also held and approximately 45,000 votes were cast.

Dr. Selçuk Yusuf Arslan became one of the winners of the competition with his innovative application called STEM Stands Together. The other two awards were Katarina Veljković from Serbia and Hedia Mhiri Sellami from Tunisia.

One of the 3 winners of the competition, Dr. Arslan was very excited when his name was announced. Arslan stated the following in his award speech: “I am very happy to receive this important award. I wrote a doctoral thesis on STEM education. As a teacher, I also believed that this approach was important. In my work, I emphasized participation. We teachers need motivation too. Such prestigious awards are also important tools for our motivation. Actually, this is the second time I’ve received an award from the ETF. But it could not be done due to the previous pandemic. I congratulate all my teacher friends who participated in the competition and made it to the finals. You are all winners of this competition.”

National press: https://www.haberturk.com/selcuk-ogretmenin-projesi-en-yenilikci-uygulama-secildi-3545691

Global Teacher Prize video: https://www.instagram.com/p/Cl6ICOeB6Bi/

ETF web site: https://www.etf.europa.eu/en/news-and-events/news/etf-innovative-teaching-learning-award-2022

ETF Announcement: https://www.etf.europa.eu/en/news-and-events/news/innovation-teaching-and-learning-2022-year-celebrate

ETF (Avrupa Eğitim Vakfı) tarafından dünya genelinde yenilikçi uygulamaları ödüllendirmek amacıyla düzenlenen yarışmaya 800’den fazla başvuru oldu. Bu başvurulardan 410’ü Türk öğretmenler tarafından yapıldı. Jüri tarafından belirlenen 10 finalist arasında Türkiye’den de 2 öğretmen yer aldı.

Ankara Altındağ Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni Dr. Selçuk Yusuf ARSLAN ve Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni Adem KAPLAN, İtalya’nın Torino kentinden düzenlenen etkinlikte ülkemizi başarıyla temsil etti.

28-29 Kasım 2022 tarihlerinde İtalya’nın Torino kentinde düzenlenen ETF Yenilikçi Öğrenme Etkinliğinde finalist öğretmenler bir araya geldi. Yenilikçi uygulamalarını uluslararası jüriye sundular. Jüri değerlendirmesi yanında halk oylaması da yapıldı ve yaklaşık 45000 oy kullanıldı.

Dr. Selçuk Yusuf Arslan, STEM Stands Together isimli yenilikçi uygulaması ile yarışmanın kazananlarından biri oldu. Diğer iki ödül de Sırbıstan’dan Katarina Veljković ve Tunus’tan Hedia Mhiri Sellami oldu.

Yarışmanın 3 kazanından biri olan Dr. Arslan, ismi açıklandığında çok heyecanlandı. Arslan ödül konuşmasında şunları belirtti: “Bu önemli ödülü aldığım için çok mutluyum. STEM eğitimine yönelik bir doktora tezi yazdım. Öğretmen olarak da bu yaklaşımın önemli olduğuna inandım. Çalışmam da katılımcılığı ön plana çıkardım. Biz öğretmenlerin de motivasyona ihtiyacı oluyor. Bu tür prestijli ödüller de motivasyonumuz için önemli araçlar. Aslında ikinci kez ETF’den ödül alıyorum. Ama bir önceki pandemi nedeni ile yapılamamıştı. Ben yarışmaya katılan ve finale kalan tüm öğretmen arkadaşlarımı kutluyorum. Hepiniz bu yarışmanın kazananısınız.”

Related posts

Code 4 SDGs workshop

Moderator

Volunteer Educator of HABITAT

Moderator

Meeting in Kütahya

Moderator