Personal

Another Teacher Candidate Meeting in İstanbul

I was invited a teacher candidate meeting by İstanbul Volunteer Educators Assosation (İGEDER). I partipated as a speaker this important panel. I mentioned about my efforts and how to being a global teacher. I answered teacher candidate’s questions. Many thanks to İDEGER especially Esad DEMİRCİ and İsmail RAMAZANOGLU for their hospitality.

After panel, I was 34 Orman Park’s guest. It was really a good example for nature school. Thank to Nuri OZKAN who is owner of TEKDEN Schools and 34 Orman Park. Lastly, I went to Tuzla Hacıoğulları Hilmi Sonay Primary School. It was incredible school. They integrated technology and created diffirent learning environment. Congrats to school principical Esad DEMİRCİ.

İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneğinin İz Bırakan Eğitimciler paneline konuşmacı olarak davet edildim. Öğretmen adaylarına yaptığım çalışmaları ve küresel öğretmen olmanın önemini anlattım ve onlardan gelen soruları cevapladım. Başta Esad DEMİRCİ ve İsmail RAMAZANOĞLU olmak üzere İGEDER’e misafirperverlikleri için teşekkür ederim.

Panel sonrası 34 Orman Park’ın davetlisiydik. Doğa okulu olarak mükemmel bir örnekti. TEKDEN ve 34 Orman Park yetkilisi Nuri ÖZKAN’a çok teşekkür ederim. Son olarak Tuzla Hacıoğulları Hilmi Sonay İlköğretim okuluna gittim. Gerçekten inanılmazdı. Teknoloji destekli farklı öğrenme ortamları yaratılmıştı. Okul Müdürü Esat Beyi tebrik ediyorum.

Related posts

Quality Mark (It!)

Moderator

Europeana Competition Award!

Moderator

Tell Me Teacher Programme

Moderator