School

Student Awards Report 2022

We have completed another academic year. This year,  my students made a difference. Thank you to all my award-winning students. I am proud of them…

Disaster Risk Reduction Project Competition: In the competition organized by the Turkish-Japanese Foundation, JICA, METU, AFAD and MEB, Alper Can Erdem was awarded the national third prize with his software named ATO-Disaster Hazard Prevention. Alper won some prize money. The same award was given to the school.

We Are Against the Pirate Slogan Competition: Batuhan Kalınsazlıoğlu won a tablet as the national second prize in the competition organized by İLESAM.

High School Environment Competition: My students Arda Kadir Bayar, Samet Kuru and Metin Çoban were awarded the “Creativity Award” in the competition organized by Özay Günsel Children’s University.

We Remove Barriers with Artificial Intelligence Competition: Belinay Azra Aydın was awarded the second prize in the competition organized in cooperation with Habitat Association and Vodafone. I wish success to Belinay, who graduated this year, in her career.

Kick Boxing: My student Batuhan Uçar became the Turkish Champion in the Kick Boxing Tournament held in Eskişehir.

Digital Design Competition: My student Metin Çoban was awarded the second prize in the 3D design competition organized in cooperation with Gazi University Foundation Private Schools and BTE Association.

We left behind this successful year. Congratulations again to all my students.

You can view the pictures of these achievements on @atamml_bilisim instagram account.

 

Bir eğitim öğretim yılını daha tamamladık. Bu yıl da öğrencilerim fark yaratan çalışmalar yaptı. Ödül alan tüm öğrencilerime teşekkür ederim. Onlarla gurur duyuyorum…

Afet Risk Azaltma Proje Yarışması: Türk-Japon Vakfı, JİCA, ODTÜ, AFAD ve MEB tarafından düzenlenen yarışmada ATÖ-Afet Tehlike Önleyici isimli yazılımı ile Alper Can Erdem ulusal üçüncülük ödülüne layık görüldü. Alper bir miktar para ödülü kazandı. Aynı ödül okula da verildi.

Korsana Karşıyız Slogan Yarışması: İLESAM tarafından düzenlenen yarışmada Batuhan Kalınsazlıoğlu ulusal ikincilik ödülü olarak tablet kazandı.

Liseler Arası Çevre Yarışması: Öğrencilerim Arda Kadir Bayar, Samet Kuru ve Metin Çoban, Özay Günsel Çocuk Üniversitesi tarafından düzenlenen yarışmada “Yaratıcılık Ödülü”ne layık görüldü. 

Yapay Zeka ile Engelleri Kaldırıyoruz Yarışması: Belinay Azra Aydın Habitat Derneği ve Vodafone işbirliği ile düzenlenen yarışmada ikincilik ödülüne layık görülmüştür. Bu yıl mezun olan Belinay’a kariyerinde başarılar dilerim. 

Kick Boks: Öğrencim Batuhan Uçar, Eskişehir’de düzenlenen Kick Boks Turnuvasında Türkiye Şampiyonu oldu. 

Fikirler Uçuşuyor Dijital Tasarım Yarışması: Öğrencim Metin Çoban, Gazi Üniversitesi Vakfı Özel Okulları ve BTE Derneği işbirliği ile düzenlenen 3B tasarım yarışmasında ikincilik ödülüne layık görüldü.

Bu başarılarla dolu yılı geride bıraktık. Tüm öğrencilerimi tekrar tebrik ederim.

Bu başarılara ait resimlere @atamml_bilisim instagram hesabından bakabilirsiniz.

Related posts

N-Obesity Project Award Ceremony

Moderator

Award to Respect in Traffic

Moderator

Coding with parents

Moderator