Personal

Road to CERN

I will participate in the International High School Programme 2019, which will be held at CERN(European Organization for Nuclear Research), Geneva, Switzerland from 6-21 July 2019. It’s been a great pleasure to be part of this programme.

About CERN Teacher Programmes: CERN offers two 2-week international teacher programmes: The International High School Teacher (HST) Programme and the International Teacher Weeks (ITW) Programme. Both programmes are delivered entirely in English and are open for in-service science teachers from around the world. The goals of CERN’s international teacher programmes are:

  • To support teachers’ professional development in the field of particle physics.
  • To promote the teaching of particle physics in high schools.
  • To facilitate the exchange of knowledge and experience among teachers of different nationalities.
  • To stimulate activities related to the popularisation of physics within and beyond the classroom.
  • To help CERN establish closer links with schools all around the world.

Also my dear friend Semih Esendemir will partipate in the International Teacher Programme.

Please read the news about this achievement:

https://www.haberturk.com/turk-ogretmenlerin-buyuk-basarisi-2498620

https://www.egitimajansi.com/haber/cernde-iki-turk-ogretmen-haberi-71732h.html

http://www.kamudanhaber.net/guncel/turk-ogretmenlerin-buyuk-basarisi-h402322.html

 

 

CERN(Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) her yaz dünyanın her yerinden bilim insanlarını ve öğretmenleri bir araya getiren Uluslar arası Lise Öğretmen Programı (International High School Teacher Programme-HST) ve Uluslararası Öğretmen Programı (International Teacher Weeks Programme-ITW) adlı iki adet eğitim gerçekleştirmektedir. Bu eğitimlerin amacı öğretmenlerin; parçacık fiziği alanındaki gelişimlerini desteklemek, Büyük Hidron Çarpıştırıcısında (Large Hadron Collider-LHC) birinci sınıf araştırma atmosferini deneyimlemek, modern fiziği sınıflara ve dışına taşımak, farklı ülkelerden öğretmenlerle bilgi, deneyim alışverişi sağlamak ve CERN’in tüm dünya okullarıyla daha yakın bağlantı kurmasını sağlamaktır. Bu eğitimlerde dersler, yerinde ziyaretler, uygulamalı çalıştaylar, tartışmalar, soru cevap oturumları ve program sonu final rapor sunumları yapılacaktır.

Bu yıl 7-20 Temmuz 2019 tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenecek olan Uluslararası Lise Öğretmen Programı (International High School Teacher Programme-HST) ve 4-17 Ağustos 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan Uluslararası Öğretmen Programı (International Teacher Weeks Programme-ITW) programlarına 6 kıta, 39 farklı ülkeden toplam 48 öğretmen katılacaktır. Bu eğitimlere ülkemizden iki öğretmenimiz burs alarak katılma başarısı göstermiştir. Uluslararası Lise Öğretmen Programına (International High School Teacher Programme-HST) Ankara Altındağ Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri öğretmeni Selçuk Yusuf ARSLAN, Uluslararası Öğretmen Programına (International Teacher Weeks Programme-ITW) ise Eskişehir Odunpazarı Emine Emir Şahbaz Bilim ve Sanat Merkezi Fen Bilimleri Öğretmeni Semih ESENDEMİR katılarak ülkemizi temsil edeceklerdir. İki haftalık eğitim sonunda her iki öğretmen de CERN Elçisi olarak ülkemize dönecektir.

 

 

 

 

 

Related posts

Teachers Day Programme

Moderator

STEM Discovery Week Winner!

Moderator

Introduction to BBC micro:bit

Moderator