Personal

My “Global Teachers” Project!

On November 26, 2022, I fulfilled a dream. To date, I have won numerous international awards. I always shared my experiences especially with my younger colleagues. This time I held a workshop where I told 20 extraordinary teachers my story and encouraged them on their way to teaching globally.

The project was supported under the EU Think Civil program. My one-day workshop was held in Ankara Radisson Blu Hotel. Even though 20 teachers from different branches participated, the fact that there were more than 100 applications showed the faith and trust of my colleagues in me. Gazi University Faculty of Education Professor, who supported me by giving a presentation in this workshop program. Dr. I would like to thank Serçin Karataş, Burak Akbulut and Esra Köyluğlu from the Coding Association. Also, thank you to my dear colleagues Z. Gülsün Aslan and Murat Aksu for their support before and during the event, my student Batuha Uçar, the organizer Ramis Demirci, who created wonders in the background, the photographers Emre and Enes who immortalized this event, and the Radisson Blu Hotel coincidences. thank you.

The workshop started with inspiring videos by Teacher Prize winner and finalist Andria Zafirakou, Dilek Livaneli, Maaris Rossi, Philippe Longchamp, Ian Fogarty, Leonardo Durante and Gaelle Assoune. I thank them for their support. Then he continued with my story. Participants got to know each other with ice breakers and coffee breaks. Then, with the Entrepreneur and Designer teacher workshops respectively, excellent outputs were revealed. After lunch Prof. Dr. Creative thinking teacher workshop by Serçin Karataş and coding teacher presentation by Burak Akbulut. The event ended with the Global Teacher presentation, where I explained the application process, and the memories we collected.

 

For details and visuals: https://www.instagram.com/kureselogretmenler/

 

26 Kasım 2022 tarihinde bir hayalimi gerçekleştirdim. Bu güne kaday sayısız uluslararası ödül kazandım. Her zaman deneyimlerimi özellikle genç meslektaşlarımla paylaştım. Bu kez bir atölye düzenleyerek 20 sıradışı öğretmene hikayemi anlattım ve küresel öğretmelik yolunda onları cesaretlendirdim.

Proje EU Sivil Düşün programı kapsamında desteklendi. Tek günlük atölyem Ankara Radisson Blu Hotelde düzenlendi. Farklı branşlardan 20 öğretmen katılsa da 100’den fazla başvuru olması meslektaşlarımın bana olan inancını ve güvenini gösterdi. Bu atölye programında sunum vererek bana destek olan Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serçin Karataş’a, Kodluyoruz Derneğinden Burak Akbulut ve Esra Köyluğluna teşekkür ederim. Ayrıca etkinlik öncesinde ve etkinlik sırasındaki desteklerinden dolayı değerli meslektaşlarım Z. Gülsün Aslan ve Murat Aksu’ya, öğrencim Batuha Uçar’a, arka planda harikalar yaratan organizatör Ramis Demirci’ye, bu etkinliği ölümsüzleştiren fotoğrafcılar Emre ve Enes’e ve Radisson Blu Otel çakışanlarına teşekkür ederim.

Atölye Teacher Prize kazananı ve finalisti olan Andria Zafirakou, Dilek Livaneli, Maaris Rossi, Philippe Longchamp, Ian Fogarty, Leonardo Durante ve Gaelle Assoune tarafından hazırlanan ilham verici videolar ile başladı. Kendilerine destekleri için teşekkür ederim. Daha sonra benim hikayem ile devam etti. Buz kırıcılarla ve coffee break’lerle katılımcıların birbirlerini tanıması sağlandı. Daha sonra sırasıyla Girişimci ve Tasarımcı öğretmen atölyeleri ile mükkemel çıktılar ortaya kondu. Öğle arası sonrası Prof. Dr. Serçin Karataş tarafından yaratıcı düşünen öğretmen atölyesi ve Burak Akbulut tarafından kodlayan öğretmen sunumu yapıldı. Etkinlik benim başvuru sürecini anlattığım Küresel Öğretmen sunumu ve biriktirdiğimiz anılarla sona erdi.

Related posts

HundrED Innovation Summit

Moderator

Most Outstanding Teacher of the Year

Moderator

Teacher Meeting in Uşak

Moderator