Personal

I’m one of the TOYP winners!

I experienced one of the most special days of my career on 18 November 2023 in Switzerland. The TOYP process, which started in 2018, resulted in me being the first in the world. In 2022, after being the first in Turkey in the category of Environmental Protection and Moral Leadership, this time I was proud to be the first in the world in my category.

I attended the JCI World Congress held in Zurich on 14-19 November 2023. An excellent event was prepared. I had very special experiences. I visited the FIFA Headquarters. I participated in the mechanical watch making workshop as a requirement of being in Switzerland. I witnessed the integration of simplicity with innovation during my visit to the Victorinox factory. I learned about the process of the world’s best chocolate reaching us at the Lindt museum. I admired Swiss Post and saw the importance of automation once again. The Egolf packaging factory also allowed me to get to know a different sector. On the last day, we tested Cadillac’s new electric vehicle. It was an extraordinary congress with every moment filled to the brim. For this reason, I would like to thank the organising committee and JCI.

And the award day came. JCI President Viktor Omarsson presented my award at the ceremony organised at Swiss Life Arena and attended by approximately 5000 people. It is really incredible to experience this honour on the 100th anniversary of our Republic. I sincerely thank everyone who supported and contributed to my development.

 

Kariyerimin en özel günlerinden birini 18 Kasım 2023’de İsviçre’de yaşadım. 2018 başlayan TOYP süreci dünya birincisi olmamla sonuçlandı. 2022 yılında Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik kategorisinde Türkiye Birincisi olduktan sonra bu kez de kategorimde dünya birincisi olma gururunu yaşadım.

14-19 Kasım 2023 tarihlerinde Zürihte düzenlenen JCI Dünya Kongresine katıldım. Mükemmel bir etkinlik hazırlanmıştı. Çok özel deneyimler yaşadım. FIFA Genel Merkezini ziyaret ettim. İsviçrede olmanın bir gereği olarak mekanik saat yapım atölyesine katıldım. Victorinox fabrikası ziyaretimde sadeliğin inovasyonla bütünleşmesine şahit oldum. Lindt müzesinde dünyanın en iyi çikolatasının bizlere ulaşma sürecini öğrendim. Swiss Post’a hayran kaldım ve otomasyonun önemini bir kez daha gördüm. Egolf paketleme fabrikası da farklı bir sektörü tanımamı sağladı. Son gün de Cadillac’ın yeni elektrikli aracını test ettik. Her anı dolu dolu geçen sıradışı bir kongreydi. Bu nedenle düzenleme kuruluna ve JCI’a teşekkür ederim.

Ve ödül günü geldi.  Yaklaşık 5000 kişinin katıldığıve Swiss Life Arena’da düzenlenen törende ödülümü JCI başkanı Viktor Omarsson takdim etti. Cumhuriyetimizin 100. Yılında bu gururu yaşamak gerçekten inanılmaz. Destek veren ve gelişimime katkı sağlayan herkese kalpten teşekkür ederim.

Related posts

GTA Reconnect

Moderator

My story in the book!

Moderator

Winner of STE(A)M IT 2021

Moderator