Personal

ETF Workshop in Turin, Italy

I was invited a high level conference/workshop in Turin, Italy by European Training Foundation on 6-7 November 2019. ETF organized this event in order to share best practises at Vocational Education. Furthermore they ran three different workhops at the event. I participated 2030 VET Teachers workshop at London Conference Hall. Our hotel was an old FIAT factory. There was a car pist on thr hotels terrace. I met with Lida Kita, Specialist in VET and Social Inclusion – Country Coordinator Serbia and Turkey and Prof. Dr. Gultekin CAKMAKCI from Hacettepe University. I would like to thank ETF for this amazing event and their hospitality.

I was also attended a meeting called Understanding VET Teachers in SwissHotel Ankara on 12 November.  I and the other distinguished guests talked about problems  of VET Teachers and offered solutions.

 

Avrupa Eğitim Vakfı tarafından 6-7 Kasım 2019 tarihlerinde İtalya’nın Torino şehrinde düzenlenen bir çalışmasına davet edildim. ETF nesleki eğitimdeki iyi örnekleri paylaşmak ve bazı çalıştayları gerçekleştirmek için bu etkinliği düzenledi. Ben de Londra Salonundaki 2030 yılının meslek öğretmeni çalıştayına katıldım. Kaldımız otel eski bir FIAT fabrikasıydı ve terasında bir araba pisti vardı. ETF’in Türkiye’den sorumlu Mesleki Eğitim Uzmanı Lida Kita ve Hacettepe Üniversitesinde Prof. Dr. Gültekin Çakmakçı ile tanışma fırsatı buldum. ETF’e bu etkinlik ve misafirperverlikleri için teşekkür ederim.

12 Kasım 2019’da Ankara Swiss Otel’de düzenlenen Meslek Öğretmenlerini Anlama toplantısına da katıldım. Ben ve diğer önemli misafirlerle meslek öğretmenlerinin sorunları ve çözüm önerilerini konuştuk.

Related posts

Meeting in Kütahya

Moderator

Code 4 Nature

Moderator

Winner of Dell Policy Hack!

Moderator